Door te lage vraagprijzen wordt er steeds hoger en vaker overboden
Er wordt weer steeds hoger en vaker overboden, zo blijkt uit onze Huispedia Woningmarktanalyse. In het tweede kwartaal van 2024 boden kopers gemiddeld 4,1% boven de vraagprijs. In het eerste kwartaal van dit jaar was dat nog 2,6%. In de meeste gemeenten wordt overboden maar er zijn ook gemeenten waar juist veel wordt onderboden.
Er wordt vaker en meer overboden, maar zeker niet op alle huizen
In het tweede kwartaal van 2024 lag het winnende bod gemiddeld 4,1% boven de vraagprijs. Een kwartaal eerder was dit nog 2,6%, dus dit neemt snel toe. Ook het aantal verkopen waarbij wordt overboden neemt toe: in het tweede kwartaal werd bij twee derde (66%) van de woningverkopen overboden, terwijl dat in het eerste kwartaal nog in 57,9% van de gevallen zo was. Toch wordt er ook nog vaak onderboden. Bij 26,4% van de verkochte huizen lag het winnende bod onder de vraagprijs. Dit is wel minder dan een kwartaal eerder toen dit bij 32,8% van de verkochte huizen gebeurde.
Grote verschillen tussen provincies en grote steden
Er zijn grote verschillen tussen provincies en gemeenten als het gaat om overbieden. Zo werd er in de provincie Utrecht gemiddeld het meest boven de vraagprijs geboden (+6,9%) en in Zeeland het minst (+1%). Gemiddeld wordt er nu dus in alle provincies overboden. Ook bij de steden werd er veel overboden: in Utrecht het meest (+11,2%), gevolgd door Amsterdam (+9,3%) en Groningen (+7,8%). Toch zijn er ook gemeenten waar juist veel wordt onderboden. In het complete onderzoek check je waar precies.
Opvallend: woningen staan steeds vaker te koop met een te lage vraagprijs
Ondanks de stijgende huizenprijzen worden steeds meer woningen laag in de markt gezet. Dit is een verkoopstrategie om, vergeleken met de woningwaarde, een woning te koop te zetten tegen een relatief lage vraagprijs om de interesse van meer kopers te trekken. Het is hierdoor vaak druk bij het bezichtigen, kopers hebben veel concurrenten en uiteindelijk wordt er fors overboden. In het eerste kwartaal van 2024 stond 53,9% van de verkochte woningen laag in de markt. In het tweede kwartaal was dit 56,1%.
Door te kijken naar de vraagprijs, kan je checken hoe een woning in de markt is gezet. Door de vraagprijs te vergelijken met de woningwaarde, is te bepalen of een woning laag in de markt is gezet, een redelijke vraagprijs heeft, of hoog in de markt is gezet. Veel woningzoekers gebruiken hiervoor het Huispedia vraagprijsinzicht.
Klik hier om het complete onderzoek te lezen.
Huispedia in de landelijke media
De Huispedia Woningmarktanalyse van Q2 2024 kwam onder andere terug bij: